Hihamerkit ulkomaalaisille. Näinhän Turun Sanomien verkkosivut uutisoivat viime viikolla.
Uutinen oli peräisin kansanedustaja James Hirvisaaren (ps.) eduskunta-avustajan Helena Erosen Uuteen Suomeen kirjoitetusta blogista.
Erosen mukaan hihamerkkien käyttöönotto helpottaisi poliisin työtä ja vapauttaisi resursseja, sillä sen jälkeen poliisin ei tarvitsisi kysellä ulkomaalaisilta henkilöllisyystodistuksia. Erosen kommentti liittyi uutiseen, jonka mukaan poliisi olisi kysellyt ulkomaalaisilta henkilöllisyyspapereita ilman syytä.
TS:n uutinen levisi Facebookissa ja muissa medioissa, joissa se synnytti kiivasta kommentointia.
Ehdin lukea blogimerkinnän ennen kuin US poisti sen. On erittäin valitettavaa, että näin tehtiin, sillä jokaisen – erityisesti tekstien ja erilaisten tekstityylien kanssa ammatikseen työskentelevien toimittajien – olisi heti pitänyt käsittää, että kyseessä on huono vitsi, provokaatio ja mauton heitto.
Toimituksissa hälytyskellojen olisi pitänyt soida viimeistään siinä vaiheessa, kun Eronen ehdottaa amerikkalaisille olkavarteen hampurilaista, seksuaalivähemmistöille sateenkaarta ja venäläisille sirppiä ja vasaraa sekä epäilyttäville maahan saapuville ulkomaalaisille ihonalaista mikrosirua. TS:n toimitus on muistanut mainita lukijoilleen, että hihamerkit yhdistetään natsi-Saksaan, muttei sitä, olisiko Erosen blogi mahdollisesti tehty kieli poskessa ja harhautusmielessä.
Erosen on syytä tarkkaan miettiä, mikä on eduskunta-avustajan asemalle sopivaa viestintää ja sananvalintoja, mutta varsinaisen itsekritiikin paikka on medialla. Miksi se sortuu tämänkaltaisiin ylilyönteihin ja uutisiin, jotka lukijat luonnollisesti ottavat täytenä totena? Todennäköisesti verkkouutisen tarkoituksena on kerätä mahdollisimman paljon klikkauksia mahdollisimman lyhyessä ajassa. Vastuu pikapuuron sisällön ymmärtämisestä jätetään lukijalle selittämättä taustoja.
Täysin kritiikitön uutisointi paljastaa, miten media seuraa perussuomalaisia herkeämättä. Kun pöydältä tippuu lihaa, sen perään hyökätään ilman ensimmäistäkään ajatusta. Ainuttakaan kohua, typeryyttä ja kännisekoilua puolueen arvovalta, uskottavuus ja suosio eivät kestä, mutta mikäli TS päätyi uutisointiin tarkoitushakuisesti, tällä kertaa pellen itsestään teki media.