Piilota X Palauta

Roskat, autot ja romahtaneet talot rumentavat Kauhavaa

Paikalliset 1 Kommentoi

Kauhavalla siivotaan ympäristö puhtaaksi 10. toukokuuta. Päivä liittyy Suomi puhtaaksi -siivouskampanjaan.

Kauhavalla tapahtuman organisoivat Härmänmaan 4H-yhdistys ja Kauhavan kehittämisyhdistys ry yhdessä Kauhavan kaupungin kanssa.

Härmänmaan 4H-yhdistyksen Kauhavan toimipaikan toiminnanohjaaja Inkeri Niemitalo kertoo, että kampanjan tarkoituksena on vapaaehtoisvoimin siivota ympäristöt ja muun muassa laittomat roskaantumisalueet sekä nostaa ympäristötietoisuutta.

– Olen toiminut muun muassa ympäristölautakunnassa ja tiedän, että Kauhavalla on myös tosi törkeitä pihoja. Niistä on jouduttu antamaan jopa varoituksia.

Niemitalon mukaan pihoilla on ollut jopa viitisenkymmentä autoa ja muuta metalliromua.

– Lisäksi on romahtaneita piharakennuksia, mutta onneksi nämä pahimmat pihat eivät ole ydinkeskustassa.

Niemitalo arvelee, että pihojen törkeyteen on syynä se, ettei kaikilla ihmisillä ole henkisesti voimia siivota.

– Esimerkiksi iäkkäämmät ihmiset eivät välttämättä jaksa enää siivota pihojaan ja viedä roskia kaatopaikalle.

Epäsiisteyttä on Kauhavan ydinkeskustassakin etenkin viikonloppuisin.

– Mäyräkoiria (kaljaa) löytyy teiden varsilta. Keväästä lähtien kaupunki kuitenkin palkkaa nuoria siivoamaan ympäristöä.

Niemitalon mukaan roskaamisen yhtenä syynä on se, että Kauhavalla ei ole riittävästi roskiksia.

– Esimerkiksi Kauppatien varrella pitäisi olla roskiksia. Ei siis ole ihme, jos roskia löytyy katujen varsilta, kun roskiksia on lähinnä vain kauppojen luona. Kukapa sitä esimerkiksi märkää ja sotkuista jäätelöpaperia ja -tikkua laittaa omaan taskuunsa tai reppuunsa.

Hän uskoo siivouspäivän avaavan monen nuoren ja lapsen silmiä.

– Kun he siivoavat esimerkiksi kouluissa, he eivät enää roskaa luontoa niin herkästi vaan roskat löytävät tiensä oikeaan paikkaan. Tämä on samalla ennaltaehkäisevää toimintaa.

Siivouskampanjassa ovat mukana muun muassa Kauhavan kaupunki, nuorisovaltuusto, Härmänmaan 4H-yhdistys, nuorisotoimi, kuntayhtymä kaksineuvoisen päivähoito, Kauhavan seurakunta, Kauhavan kehittämisyhdistys ja ainakin Kauhavan kaupungin alakoulut.

– Odotamme myös, että yksittäiset ihmiset ja kyläyhdistykset lähtevät kampanjapäivään mukaan. Minä otan ilmoittautumisia vastaan Kauhavan radan länsipuolen siivoustalkoisiin, Heikki Korkealaakso radan itäpuolen, Aulikki Salo Kortesjärven ja Merja Leppäaho Ylihärmän ja Alahärmän. oskapusseja saa kaupungin palvelutoimistoista. Jokaiseen kaupunginosaan myös järjestetään jätelava, johon roskapussit voi toimittaa.

– Jokaisen kauhavalaisen toivotaan siivoavan myös oman pihansa. Tarkoituksena on, että tästä tulee jokavuotinen traditio.

1 kommentti Kommentoi
Jarno Ranta

Kommentit

26.4.2012 14:28

Jestas! Johan Kauhavallakin joku/jotkut ovat huomanneet kauhavalaisten välinpitämöttömyyden ympäristöön. Mitä isot edellä.sitä pienet perässä. Eli kertakäyttömukit ,grillipaperit,kaljaboxit ja karkkipaperit heitetään kaduille ja ojiin. Sitä tavaraa lentää liikkuvista autoistakin. Harvan yrityksen ulkopuolella on ns.tumppikuppi. Yleisilme on muutenkin lohduton. Harvalla yrityksellä on yrityksen ulkopulella kesä istutuksia.Eikä maksaisi paljon, liikuntaakin tulisi kun hakisi muutaman havun oksan talvella yrityksen ulkopuolelle.
Postimerkkikaavoituksella on pilattu kokonaiskuva. Liian lähellä tai liian kaukana kadun reunasta on talolättänöitä. Sinne tänne lättänöitten sekaan sitten nousee kerrotalo törröttämään. Vähän niinkuin minkälaiset intressin kulloisellakin maaomistajalla on ja miten älyää maapohjansa kerrosneliöiltä hinnoittaa.
Kun ei niitä heinälatoja ja riihiä enää tarvita,yrittävät ne lonkka tai muuna viallisena vielä pysyä pystyssä.Monet hirsirakennuksia,vanhaa kulttuuria. Jos joku on latonsa "suojellut" on hän lyönyt siihen auringossa kiiltvän peltkaton!
Kauhavan joki,keväällä kuohuvine moskineen on pilattu. Ja kun ajattelee miten tärkeä se on ollut kauhavalaisen asutuksen muodostimiselle. Kauhavallahan ei ollut montakaan taloa vielä 1700-luvulla. Suurin osa asutuksesta on tuolloin alkanut muodostua jokivarteen o. Myöhemmin on tullut myllyt,sahat,tukkiuitot. Naiset raahasivatt kaukaakin isolapsisten perheitten talvipyykit joen rannalle pestäväksi.Vähävetisessa Kauhavassa lasten tärkeät uintipaikat. Maatalouden suojakaistoja rantavyöhykkeillä ei todellakaan ole tehty.
Ja kun nyt sanomaan alan niin "komiaa ja leviää" pitää olla. Eli autoilla liikkuvat eivät ehtineet k iertää Halpa-Hallin-Jylhän risteyksestä vaan kirkonsiltakin piti purkaa. Ei toki alkuperäinen sita mutta mallitaan samanlainen kuin nyt purettu ,on jo palaneen kirkon kuvassakin.
Oiskohan Kauhavan kaupungin nimeksi pitänyt ottaa Härmät. Niissä on ainakin siistimpi yleisilme.

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.