Uusi katuviesti Seinäjoelle

Paikalliset
Kommentoi

Lakeuden juoksutalli järjestää yhteistyötahojensa kanssa ensimmäisen lakeuden katuviestin helatorstaina Lakeuden puistossa Seinäjoella.

– Katuviestin ohjelmassa on naisten ja miesten kilpasarjojen viestien lisäksi tyttöjen ja poikien viestit sekä naisten ja miesten haasteviestit, kertoo tiedottaja Jorma Taini.

Lakeuden katuviestiin odotetaan yli 60 joukkuetta eli 300 juoksijaa. Katuviestin edeltäjät ovat tähtiviesti ja maakuntajuoksu.

– Maakuntaviesti juostiin viimeisen kerran Seinäjoen keskuskentän tuntumassa 2008. Vuoden 2009 keskuskentän remontin jälkeen sitä ei ole juostu.

Tainin mukaan katuviestin tarkoituksena onkin jatkaa neljä vuotta kadoksissa ollutta viestiperinnettä Etelä-Pohjanmaalla.

– Myös urheilijoilla on ollut palava halu päästä juoksemaan ennen ratakauden alkua. Tämä viesti onkin tarkoitettu myös Etelä-Pohjanmaan ulkopuolisille seuroille. Haluamme myös tuoda viestitapahtuman kaupungin keskustaan kaikkien ulottuville.

Lakeuden puiston alueella kiertävät 380 ja 700 metrin pituiset, pääosin hiekkapintaiset, kevyen liikenteen väylät. Houkuttimena ovat rahapalkinnot.

Lakeuden juoksutalli perustettiin parisen vuotta sitten.

– Se kokoaa maakunnan parhaat juoksijat samaan talliin: tukee juoksijoita ja järjestää heille etelän leirejä.

Jarno Ranta

Kommentit

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.