Tämän vuoksi Seta ei tue presidenttiehdokkaita!

Paikalliset
Kommentoi

Seta eli Seksuaalinen tasavertaisuus ry ei asetu järjestönä Pekka Haaviston (vihr.) ja Sauli Niinistön (kok.) taakse presidentinvaalien toisella kierroksella. Asiasta Seinäjoen Sanomille kertoo Setan puheenjohtaja Outi Hannula.

– Presidentin toimivaltaan kuuluvat asiat eivät juurikaan ole Setan piiriin liittyviä kysymyksiä. Esimerkiksi avioliittolaissa olemme pyrkineet vaikuttamaan kansanedustajiin, perustelee Hannula.

Hän uskoo, että kaikki eivät äänestä puolueen perusteella toisella kierroksella.

– Parisuhteessa eläminen samaa sukupuolta olevan kanssa ei estä politiikassa menestymistä. Kun Tarja Halonen pääsi presidentiksi ensimmäisenä naisena, päästiin yksi kynnys eteenpäin. Nyt samaa sukupuolta oleva pariskunta voi isännöidä Linnan juhlia itsenäisyyspäivänä.

 

Avioliittolaki ja muut presidentin toimivaltuuteen kuuluvat asiat eivät ole Setan piiriin liittyviä kysymyksiä.”

Haavisto elää rekisteröidyssä parisuhteessa parikymmentä vuotta nuoremman ecuadorilaisen Antonio Floresin kanssa.

Hannula tähdentää, että seksuaalinen suuntautuminen on vain pieni osa ihmistä. Hän kertoo, että moni katsoo ehdokasta valitessaan myös esimerkiksi hänen ammattiaan ja muuta pätevyyttään.

Seinäjoen vihreitä johtava Henna Rantasaari kertoi tiistaina Seinäjoen Sanomille, ettei Haavisto tule Seinäjoelle kampanjoimaan. Haaviston nettisivujen mukaan Haavisto vierailee Vaasassa ja Kokkolassa 30. tammikuuta.

Haavisto kävi Seinäjoella lokakuussa valtakunnallisilla yrittäjäpäivillä.

Myöskään Niinistö ei tule Etelä-Pohjanmaalle kampanjoimaan presidentinvaalien toisella kierroksella.

- Vierailu Pohjanmaalla ei sovi Saulin kalenteriin. Hänellä on niin paljon tv-esiintymisiä ja tenttejä, kertoo kokoomuksen Pohjanmaan piirin toiminnanjohtaja Heikki Risikko.

Niinistö vieraili elokuussa muun muassa Ilmajoella sekä Seinäjoella lokakuussa valtakunnallisilla yrittäjäpäivillä. Joulukuussa hän oli erikseen kampanjointimatkalla.

Presidentinvaalien toisen kierroksen ennakkoäänestys alkoi keskiviikkona 25. tammikuuta. Varsinainen vaalipäivä on 5. helmikuuta.

Käyttäjän Jarno Ranta kuva
Jarno Ranta

Kommentit

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.