Subin hauskan ja suositun Duudsonit tuli taloon -televisio-ohjelman viime torstain jakso on joutunut Suomen olympiakomitean syyniin.
Seinäjokelaislähtöiset Duudsonit järjestivät ohjelmassa lohjalaiselle uusioperheelle perheolympialaiset. Kisan pistetilanteiden yhteydessä televisioruudulla näytettiin katsojille kansainvälisen olympiakomitean (KOK) maailmanlaajuisesti rekisteröimän tunnuksen, olympiarenkaiden, hieman muunneltua kuvaa ilman käyttölupaa.
Esimerkiksi renkaiden värit olivat peilikuvana alkuperäiseen tunnukseen verrattuna.
- Tunnuksen käyttö ilman lupaa on kielletty. Jos tunnusta on muunneltu, mutta se edelleen antaa selvän viitteen alkuperäiseen tunnukseen, on se edelleen tulkittavissa KOK:n tunnuksen käyttöön, kertoo Suomen olympiakomitean markkinointi- ja viestintäpäällikkö Jari Elo Seinäjoen Sanomille.
Elon mukaan Sub-kanava ei ole erikseen pyytänyt lupaa tunnuksen käyttöön.
- Kun näen seuraavan kerran tämän konsernin väkeä, aion keskustella sen kanssa pelisäännöistä. Koska kyse on rekisteröidystä tavaramerkistä, pitää sen käyttämisestä olla ajoissa yhteydessä olympiakomiteaan. Tämä ei nyt aiheuta akuutteja toimenpiteitä, mutta minun on keskusteltava konsernin kanssa, miten olympiarenkaita voi ja ei voi käyttää.
- Kun olympiarenkaat on yleismaailmallisesti tunnettu tunnus, sitä ei helposti mielletä tuotemerkiksi. Täten luullaan, että sitä voi vapaasti käyttää, jatkaa Elo.
Hänen mukaansa televisio-ohjelman sisällössä tai esimerkiksi lehtiartikkelin kuvituskuvana käytettäessä tunnusta voi käyttää, mutta siihen pitää olla lupa. Tavaramerkkisuoja koskee erityisesti kaupallista käyttöä.
- Jos Sub-kanava olisi erityisesti markkinoinut kyseistä ohjelmasarjaa tai jaksoa tunnuksen avulla, olisi tunnusta käytetty kaupallisessa mielessä eikä ainoastaan kuvittamassa ohjelmaa. Ja vaikka rekisteröityyn tavaramerkkiin viittaavaa tunnusta käytettiin ohjelman kuvittamiseen, olisi ollut hyvä erikseen kysyä, onko sen käyttö ok, toistaa Elo.
Sub: "Duudsonit ovat valmiita
keskustelemaan olympiakomitean kanssa"
Subin kanavajohtaja Toni Flyckt kertoi perjantaina iltapäivällä Seinäjoen Sanomille, ettei Sub ole kysynyt lupaa olympiarenkaiden käyttöön.
- Ostamme ohjelman Rabbit Filmsiltä, ja en osaa sanoa siitä (sisältö), kun en ole nähnyt jaksoa. Olen yhteydessä siihen. Ja jos lupaa ei ole kysytty, pitää asiasta keskustella olympiakomitean kanssa, kertoi Flyckt ensimmäisellä soittokerralla ja viittasi mahdollisten sanktioiden välttämiseen.
Myöhemmin alkuillasta Flyckt kertoi Seinäjoen Sanomille keskustelleensa asiasta tuotantoyhtiö Rabbit Filmsin kanssa.
- He ovat tehneet olympiarenkaat grafiikkapohjaan eri värisinä, ja siinä on pieniä eroavaisuuksia. Kun juttelin tuotantoyhtiön kanssa, se koki, ettei mitään peruuttamatonta ole tapahtunut. Mutta jos olympiakomitea haluaa keskustella asiasta, Duudsonit ja Rabbit Films ovat valmiita keskustelemaan, miten asiassa toimitaan ja miten näin on päässyt tapahtumaan. Eiköhän näistä pelisäännöistä päästä yhteisymmärrykseen. Ei niin vakavasta asiasta ole kysymys, kertoi Flyckt.
Suomen olympiakomitea tutki torstaisen Duudsonit tuli taloon -televisio-ohjelman perjantaina MTV3 Katsomo -palvelusta.
- Ohjelmana jakso oli hyvähenkinen, ja perheolympialaiset olivat hauska tempaus. Ne eivät sotineet olympialaisten aatetta vastaan, kertoi Elo.
Perheolympialaisissa olympiarenkaiden peilikuvaa näytettiin kuusi kertaa.
Ohjelmassa lohjalaisperheen jäsenet joutuivat hullunhauskassa kisailussa syömään matoja, ottamaan ambulanssista kadulle juosseita ihmisiä kiinni, harrastamaan porrasjuoksua kaupassa sekä kiertämään kepin ympäri 25 kertaa ja tarjoamaan tämän jälkeen joukkueen jäsenille ruokaa pöytään.
Sarjan ideana on se, että Duudsonit menevät suomalaisten lapsiperheiden luo kutsuttuina vieraina kahdeksi päiväksi. Sarjassa nähdään kahdeksan jaksoa. Viime torstain jakso oli kolmas.
Flyckt kehuu monien seinäjokelaisten tavoin Duudsonien huippuhyvää ohjelmaa. Kaikkia se ei kuitenkaan ole miellyttänyt.
- Osa aikuisista on kokenut, ettei tällainen ohjelma ole sopiva lapsiperheiden katseltavaksi.
”Väärinkäytöksiä vähän Suomessa"
KOK valvoo tunnuksen (olympiarenkaat) käyttöä myös Suomessa, ja väärinkäytösten ilmaantuessa se pyytää Suomen olympiakomiteaa avustamaan asiassa.
- Tapauksia ei ole paljon Suomessa, ja ne harvat sijoittuvat kisojen yhteyteen. Ne ovat yleensä "kisahuuman" nostatukseen liittyviä, esimerkiksi kodinkoneliikkeiden kampanjoita, joissa käytetään tunnusta ja puhutaan esimerkiksi kisastudion perustamiseksi uuden tv:n hankkimisesta tai muuta sellaista, valaisee Jari Elo.
Hän k ertoo, että yksi autoliike teki olympiarenkaat eri värisistä rateista isoon päivälehti-ilmoitukseen, ja tähän KOK puuttui.
- Toinen esimerkki oli erään ravintolaketjun ilmoitus, jossa he mainostivat kisastudiota ja sen yhteydessä käyttivät KOK:n tunnusta.
Elon mukaan tunnuksen luvattomasta käytöstä huomautetaan ensin ja pyydetään korjaamaan
asia.
- Jos näin ei tapahdu, aloittaa KOK juridisen prosessin. Tätä lakimiesten vetämää prosessia ei tosin ole tietääkseni koskaan käynnistetty Suomessa. Huomautukset ovat aina tehonneet. Tunnuksia luvatta käyttänyt taho ei ole ymmärtänyt, että kyseessä on rekisteröity tavaramerkki. Lähinnä käyttäjät ovat olleet vain innostuneita kisoista ja halunneet olla mukana huumassa.
"Lupahakemuksista
valtaosa hylätään"
Elon mukaan Suomen olympiakomitea saa vuosittain "jonkun verran" lupahakemuksia olympiarenkaiden käyttämiseen.
- Kumppanuusneuvotteluja käymme jatkuvasti, ja silloin keskustellaan Suomen olympiakomitean tunnuksen käyttöoikeuksista (Suomen lippu ja renkaat).
Elo kertoo, että suurin osa lupahakemuksista hylätään, koska kyse on usein kaupalliseen hyödyntämiseen tarkoitetusta käytöstä.
- Olemme antaneet luvan käyttää olympiarenkaita kuvituskuvana esimerkiksi lehtijutuissa sekä tapauksissa, joissa yritys on KOK tai Suomen olympiakomitean kumppani.
Lisäksi esimerkiksi olympiakasvatusprojekteissa kouluissa ja päiväkodeissa käytetään KOK:n lippua tapahtumissa, ja suomalaisen olympiavoittajan kuollessa hänen omaisensa voivat pyytää olympiarenkaat hautakiveen.
- Nämä esimerkit kertovat hyvin KOK:n halusta suojella merkkiään ja pitää sen käyttö sen aatteelle ja arvoille soveltuvissa yhteyksissä, kertoo Elo.