Ravintolat lisäsivät yhteistyötä

Paikalliset
Kommentoi

Ruokaprovinssi-menua tarjotaan uusissa ravintoloissa.

Mukaan ovat lähteneet ravintola Aalto Kuortaneen Urheiluopistolta ja Marian Talli Lapualta. Ravintolat Fiini ja Marttilan Talli Seinäjoella tarjoavat Ruokaprovinssi-lounaita.

Ruokaprovinssi-menu on tarjolla 26. helmikuuta saakka. Kolmatta kertaa järjestettävässä kampanjassa ovat jo ennestään mukana Alma, Fransmanni, Matador ja Uppalan kartano Seinäjoelta, Pitkä-Jussi Kurikasta sekä Härmän Kylpylä Kauhavalta.

Ravintolat ovat rakentaneet yhteisen menun, jota keittiömestarit ovat varioineet oman ravintolansa näköiseksi. Jokaisen menun raaka-aineet ovat oman alueemme tuottajilta.

Ravintoloiden mukaan yhteistyö tuo lisää positiivista näkyvyyttä sekä ravintoloille että paikallisille tuottajille. Samalla se kannustaa asiakkaita syömään ravintolassa, kehittää maakunnan ruokakulttuuria ja vahvistaa maakunnan profiilia ruokaprovinssina.

toimitus

Kommentit

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.