Ravintolarajoitukset voivat tiukentua leviämisvaiheen alueilla jo tällä viikolla – Terasseillekin rajoituksia

Ravintoloiden ulkoterasseillekin tulee anniskelupaikkarajoituksia koronaepidemian leviämisvaiheen alueilla, jos sosiaali- ja terveysministeriön esitys menee läpi.

Asiasta kertoi kansliapäällikkö Kirsi Varhila sosiaali- ja terveysministeriön (STM) sekä Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tilannekatsauksessa.

Uusi asetus on tulossa voimaan 8. elokuuta eli tämän viikon sunnuntaina.

Leviämisvaiheen alueilla ravintoloiden on siitä lähtien lopetettava anniskelu kello 22 ja sulkeuduttava kello 23. Tämä koskee Varsinais-Suomea, Pirkanmaata ja pääkaupunkiseutua.

Kiihtymisvaiheen alueilla aikarajat ovat tuntia myöhäisemmät.

Muokattu 5.8.2021 kello 11.38: Tarkennettu, että kyse on STM:n esityksestä.

Sosiaaliset kontaktit korostuvat koronatartuntojen lähteinä, mutta yhä harvempi lähde löytyy – "On selvää, että tartuntojen kasvu on saatava taittumaan mahdollisimman pian"

STM esittää: Lasten rokotukset alkavat ensi viikolla – "Kahdesti rokotetut ovat hyvin suojattuja"