Haminassa ja sittemmin Kotkassa rantautunut, Korkeasaareen kuljetettaessa menehtynyt mursu on toimitettu Ruokaviraston Helsingin toimipaikkaan tutkittavaksi, virasto kertoo tiedotteessaan.
Mursulle suoritetaan ruumiinavaus 21. heinäkuuta. Siinä arvioidaan eläimen yleinen kunto ja ravitsemustila.
Lisäksi mursusta kerätään näytteitä mahdollisten taudinaiheuttajien (bakteerit, loiset ja virukset) tutkimista varten.
Tällä hetkellä ei ole Ruokaviraston mukaan erityistä syytä epäillä mursun kantaneen mitään tarttuvaa eläintautia, josta olisi voinut aiheutua vaaraa muille eläimille tai ihmisille.
Tutkimukset kestävät saaduista tuloksista riippuen useita viikkoja. Tuloksista tiedotetaan erikseen niiden valmistuttua. Ruokavirasto tekee yhteistyötä myös Luonnontieteellisen keskusmuseon kanssa, joka arvioi olisiko mursun nahka ja luusto käytettävissä museon kokoelmia varten.