Rallin tuoreen maailmanmestarin Ott Tänakin kohusiirto Toyotalta Hyandaille julkistetaan Motorsportin mukaan tämän viikon aikana.
Hyundain tallipäällikkö Andrea Adamo ja kuljettajaässä Thierry Neuville kommentoivat tilannetta vihjailevan varovasti Motorsportille.
– Sanoisin, että jos kaikki uskovat, mitä kirjoitat, niin se merkitsee, että Hyundai on ottanut suuria askeleita uskottavuuden osalta ja se tekee minut onnelliseksi, Adamo pyörittelee arvostetulle rallitoimittaja David Evansille.
Evansuutisoi sopimuksesta jo ennen Espanjan MM-rallia.
Neuville puolestaan näkisi pelkästään positiivisia asioita Tänakin tulossa Hyundaille.
– Olen avoin. Kuten olen ennenkin sanonut, on parempi, että Tänäk ajaa Hyundailla kuin minua vastaan Toyotalla. Hyundai kehittyisi varmasti nopeammin hänen tiedoillaan ja Tänak tiimissä osoittaa Hyuandain motivaation ja sitoutumisen tuleviin vuosiin.
– Tämä on kaikki mitä tarvitsen rallien voittamiseen. Tarvitsen tämän sitoutumisen, tarvitsen hyvän tiimikaverin ja tarvitsemme kehitystä, Neuville jatkaa.